Kiedy nasz zwierzak ma alergię skórną…

Pisaliśmy już o różnych problemach skórnych, tym razem coś o alergiach skórnych oraz naturalnych alternatywach dla sterydów w leczeniu atopowego zapalenia skóry.  U zwierząt  za alergie odpowiedzialne jest zetknięcie z alergenem, który powoduje szereg skutków w organizmie zwierzaka.  Taki kontakt pobudza wzrost limfocytów i tworzenie przeciwciał. A wytworzenie w tym procesie histaminy i innych substancji prowadzi do reakcji alergicznej.

Reakcja alergiczna może wystąpić w obrębie jednego narządu, lub zająć cały organizm. Skutki mogą być lekkie, takie jak świąd czy wysypka, niestety dość często prowadzą do utraty sierści, rozległych obrzęków, rumienia, nadżerek czy ropnego zapalenia skóry.

Substancje, które zawierają uczulające białko alergenu mogą wywołać reakcję alergiczną, są to np. niektóre leki takie jak klotrimazol, neomecyna, olejek drzewa herbacianego, rośliny: dalia, bluszcz, mlecz, niektóre metale np. zawarte w elementach obroży.

Skutki alergii pokarmowych mogą być również widoczne na skórze zwierzaka.

 

Jak pomóc naszemu pupilowi?

Odpowiednia diagnostyka jest podstawą, pomoże nam określić jakich alergenów unikać czy jaką dietę stosować u pupila w przypadku alergii pokarmowych. Terapie wdrażane przez lekarzy są odpowiednio dobierane do nasilenia alergii, stanu zdrowia pupila oraz reakcji na preparaty. Często stosuje się leki sterydowe w celu zmniejszenia skutków alergii skórnych,  należy pamiętać jednak, że sterydy są silnymi środkami, a ich stosowanie może powodować skutki uboczne.

Istnieje wiele naturalnych sposobów walki ze skutkami alergii. Te preparaty stosuję się jak terapia uzupełniająca do konwencjonalnych metod lub w przypadku kiedy wdrożenie standardowej terapii jest niemożliwe, ze względu na stan zdrowia zwierzaka, reakcję na leki czy np. w przypadku suk w ciąży i szczeniaków. Wybierając niekonwencjonalne metody możemy np. wykąpać pupila w krochmalu, który zredukuje świąd i złagodzi zaczerwienienie. Długotrwałym, skutecznym i naturalnym środkiem jest również propolis. Maści propolisowe wielokrotnie potwierdziły swoją skuteczność w przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry, a zwarty w np. w Maści Cortex kwas hialuronowy ujędrnia miejsce zgrubienia i przyspiesza gojenie nadżerek i owrzodzeń. Propolis ma działanie przeciwbólowe i redukujące świąd, co zdecydowanie poprawia samopoczucie naszego zwierzaka.

Zawsze, w miarę możliwości, wybieraj metody naturalne i najmniej szkodliwe metody leczenia alergii skórnych!