Urocze, kolczaste, malutkie stworzenie? Tak – to jeż.

Czy każdy napotkany jeż potrzebuje naszej pomocy? Zawsze postępujmy odpowiedzialnie i oceńmy stan zdrowia jeża, jest to kluczowe zachowanie w naszym pierwszym kontakcie z kolczastą kulką. Eksperci twierdzą, że każdy napotkany jeż w dzień może mieć problemy ze zdrowiem i potrzebować naszej pomocy, z wyjątkiem samic które karmią młode i w dzień wychodzą, aby się pożywić ponieważ żerowanie nocą jest niewystarczające. Do każdego przypadku podchodzimy z rozwagą, pamiętając, że matki karmią potomstwo od połowy czerwca do końca lipca i od połowy sierpnia do końca września. Możemy oczywiście pokusić się o sprawdzenie płci u osobnik, którego spotkamy w tym okresie, natomiast istotne jest, że poza tymi porami, każdy osobnik napotkany w dzień może potrzebować naszej pomocy.

Jeże, które wymagają naszej pomocy w nocy to te potrącone przez samochód. Na ogół znajdujący się w szoku jeż, przyjmuje pozycje leżącą i należy go niezwłocznie usunąć z jezdni zapakować w transporter i zapewnić fachową opiekę weterynaryjną.

Jeż znany jest z tego, że w odruchu obronnym zwija się w kolczastą kulkę, co zdecydowanie utrudnia ocenę stanu jego zdrowia. Bardzo niepokojącym objawem jest zanik takiego odruchu, wtedy wiemy, że maleństwo szybko potrzebuje pomocy. Osłabiony, odwodniony i chory jeż nie ma siły na pozyskiwanie pokarmu co oznacza, że bez naszej pomocy jest skazany na śmierć. Finalnej oceny stanu zdrowia jeża zawsze powinien dokonać specjalista. Do tego czasu należy jeża umieścić jak wyżej wspomnieliśmy w transporterze lub kartoniku ogrzanym kocykiem lub mata termiczną. Resztę czynności takich jak podanie podskórnie glukozy, odwodnionemu osobnikowi czy podanie tlenu powinien wykonać lekarz weterynarii.

Często na skórze chorego jeża można zaobserwować żółty nalot, to nic innego jak jaja much, z których wyklują się larwy, a te zjadają niemalże żywcem osłabionego jeża. To sytuacja krytyczna  i pomoc danemu osobnikowi w tej sytuacji ratuje mu życie.

Zły stan skóry po pogryzieniach owadów, rany, otarcia i inne problemy skórne u jeża często wymagają zastosowania środków farmakologicznych. Różnego rodzaju maści mogą zostać spożyte przez malucha, dlatego należy dobierać środki tak, aby były bezpieczne również dla układu pokarmowego. Jeże nie znoszą opatrunków, często je ściągają a rana pod nim może zostać na nowo zainfekowana, dlatego popularnym środkiem w opiece nad jeżami jest Cortex Maść, która jest naturalnym opatrunkiem, dzięki swojej barierze hydrofobowej. Wyłącznie naturalne składniki nie szkodzą kolczastemu pacjentowi, a szerokie spektrum działania szybko zwalcza schorzenia.