Naturalne metody leczenia w weterynarii

Coraz częściej sięgamy po naturalne sposoby leczenia. Czy w weterynarii jest to równie popularne co w medycynie? Przekonajmy się.

Należy docenić ogromne możliwości medycyny naturalnej, wszystko po to, aby stymulować organizm do samoistnej walki z chorobą oraz zminimalizować skutki uboczne podawania leków. Długotrwałe podawanie antybiotyków czy sterydów prowadzi do szeregu działań niepożądanych, a w niektórych przypadkach taka terapia jest wykluczona ze względu na zły stan zdrowia czworonożnego pacjenta.

Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, to metoda w której zastosowanie znajdują leki sporządzone z naturalnych surowców roślinnych lub pierwotnie wytworzonych z roślin. Składniki tych naturalnych leków są łatwo przyswajalne przez organizm i jak wcześniej wspominaliśmy nie powodują skutków ubocznych. Propolis jak różne zioła zawiera szereg substancji czynnych.  Pamiętajmy jednak, że nie każde zioło i nie każda porcja kitu pszczelego jest sobie równa, na właściwości i skład wpływa wiele czynników takich jak warunki w jakich rosną rośliny czy żyją pszczoły produkujące propolis, czas zbioru i sposób przechowywania.

Naturalne leki i ich zastosowanie jest nazywane medyna przyszłości, a przecież stosowane je już w czasach starożytnych. Kto by pomyślał, że w jednej kropli propolisu mamy lek na wiele schorzeń, wykazał on bowiem działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwpierwotniakowe, miejscowo znieczulające, przeciwzapalne i regenerujące. W weterynarii z dużym powodzeniem stosowany jest w leczeniu chorób skóry, w tym zakażeniach spowodowanych przez gronkowce (czyraki, ropnie pach, zapalenie gruczołów potowych i mieszków włosowych), paciorkowce, w leczeniu grzybic i alergicznych chorób skóry. Inną grupą chorób, którą z dużym powodzeniem można leczyć za pomocą propolisu są choroby jamy ustnej u zwierząt – afty, pleśniawki, plazmocytarne zapalenie jamy ustnej.

W chwili obecnej ilość stosowanych ziół oraz produktów naturalnych w profilaktyce i terapii bezpośredniej jest imponująca. Obecnie nie tylko stosuję terapię ziołami czy propolisem komplementarnie, ale jako zamiennik terapii konwencjonalnej w wielu przypadkach. Takie leczenie coraz częściej prezentuje swoją skuteczność. Co nas osobiście przekonuję najbardziej, to fakt że jest to leczenie pozbawione negatywnych skutków ubocznych wywołanych przez chemiczne leki syntetyczne.  

Warto pamiętać, że nie we wszytych przypadkach możemy zastosować medycynę naturalną, wszystko zależy od rodzaju choroby, jej przebiegu i stanu zdrowia zwierzęcia.