Łapa na spacerze…

Nienaturalne zachowanie Twojego pupila na spacerze może świadczyć o bólu lub dyskomforcie jaki odczuwa. Pies siada, kładzie się, protestuje przed kontynuowaniem spaceru – może to oznaczać że odczuwa ból łap. Czworonóg może nagle zacząć kuleć, piszczeć, podnosić gwałtownie łapy chcąc uniknąć nacisku lub kontaktu z podłożem. Takie zachowanie jest podstawą do przerwania spaceru i niezwłocznego zbadania przyczyny.

To co jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem to: skaleczona poduszeczka łapy, ciało obce w przestrzeni międzypalcowej, nadmiernie sucha poduszka, która w kontakcie z podłożem może powodować ból (to tak jakbyśmy my z pękniętą piętą spacerowali boso po chodniku).

Może się zdarzyć również, że łapa została skręca – ta przypadłość wymaga niezwłocznej konsultacji lekarza weterynarii, z innymi problemami możemy sobie poradzić sami. Pękniętą czy skaleczoną poduszeczkę powinniśmy przemyć, zdezynfekować oraz zabezpieczyć, polecamy wypróbować Cortex Maść, która jest naturalnym opatrunkiem i jest stosowana przez lekarzy weterynarii jako środek o szerokim spektrum działania. Zwykły kamień możemy usunąć jeszcze na spacerze i cieszyć się wspólnym czasem, natomiast jeśli zauważymy, że ciało obce wbiło się między palce czworonoga powinniśmy udać się  z pupilem do lecznicy weterynaryjnej.

Pamiętajmy, nie tylko zimą psy narażone są na uszkodzenia łap. Natomiast zimą na chodnikach pojawia się sól, często pod śniegiem kryją się niebezpieczne kawałki przedmiotów i gałęzi. Im lepiej przygotujemy łapy na zimę tym mniejsze prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Zdrowe i zadbane łapy to radosne, wspólne spacery w każdą pogodę i o każdej porze roku.