Czy higiena jamy ustnej kota to już fanaberia?

Teraz zapewne będziemy częściej mówić o łapkach i nosach w zimę, natomiast higiena jamy ustnej powinna być jednym z najważniejszych elementów dbania o pupila przez cały rok. Pamiętajmy, że oprócz zbilansowanej diety, dbania o sierść czy zdrowie psychiczne zwierzaka, musimy konsekwentnie dbać o jego jamę ustną, ponieważ skutki zaniedbania mogą być bardzo poważne.

Czy wiesz że…

  • O zęby kota możemy dbać pasywnie oraz angażując się w higienę jamy ustnej.
  • Przyzwyczajanie kota do mycia zębów zaczynamy od pierwszych wspólnych dni.
  • Istnieje wiele naturalnych preparatów pozwalających łatwo i przyjemnie dbać o jamę ustną „mruczka”.
  • Cortex Denal to maść która na co dzień ułatwia higienę kota.

Mycie kocich zębów to nie lada wyzwanie, dlatego też należy oswajać kociaka ze szczoteczką. Codzienne szczotkowanie zębów pozwoli nam z łatwością zadbać o jamę ustną kota w przyszłości. Wybór szczoteczki i pasty pozostawilibyśmy lekarzowi weterynarii, który zbada obecny stan zdrowia jamy ustnej pupila i zaleci stosowanie odpowiedniego preparatu. Nam pozostaje wspólny trening szczotkowania w domu. Możemy podpowiedzieć, że maść Cortex Denal wspomaga opieńków również na tym etapie wspólnej drogi. Jej zapach i smak powodują, że kociak mniej protestuje, pozwala nam na włożenie palca do jamy ustnej.

Czym jest higiena pasywna? Polega ona na wykorzystywaniu w dbaniu o jamę ustną kota, zabawek, gryzaków oraz przysmaków, które redukują płytkę bakteryjną. W przeciwieństwie do psów koty nie bawią się poprzez gryzienie zabawek co znacząco utrudnia taki rodzaj dbania o zęby. Używamy wtedy suchej karmy czy smaczków, które poprzez twardą strukturę wspomagają ten proces.

Czy używanie Cortex Denal możemy zaliczyć do higieny pasywnej? Tak! Stworzona na bazie naturalnego propolisu oraz molekuły kwasu hialuronowego, który stanowi doskonały nośnik dla naturalnej substancji i wspiera działanie propolisu w przypadku leczenia uzębienia u zwierząt, maść zapobiega tworzeniu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu chroni przez chorobami przyzębia oraz wspomaga proces leczenia zakażeń w obrębie jamy ustnej. Naturalny zapach i smak maść jest akceptowany przez koty. Wystarczy jedynie wprowadzić niewielką ilość maści do pyszczka, a zwierzę samo rozprowadzi ją po dziąsłach.

Należy pamiętać, że brak higieny jamy ustnej może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych kota. Choroby przyzębia powodują brak apetytu, który wynika z bólu. Nieleczone zakażenia mogą prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Dlatego dbajmy o kocie pyszczki na co dzień, a raz na pół roku wybierzmy się z kotem do lekarza weterynarii na kontrolę stanu jamy ustnej. Szczotkujmy i smarujmy.